Fotowoltaika dofinansowanie 2020 r.

24 września, 2022 Wyłączono przez admin

Instalacja fotowoltaiczna to doskonały sposób na długoterminową inwestycję, gwarantującą pewny zysk. A czegoś takiego poszukuje sporo z nas, w obliczu pojawiających się trudności ekonomicznych. Atrakcyjności całej inwestycji dodaje możliwość skorzystania z pomocy ze środków unijnych. Dofinansowanie paneli fotowoltaicznych może obejmować znaczną część kosztów ich instalacji. Na ile dokładnie można liczyć? Co trzeba wiedzieć o dofinansowaniu? Kto może na nie liczyć i jak się ubiegać?

Fotowoltaika – dofinansowanie dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób woli inwestować z własnej kieszeni – mają wtedy pełną kontrolę nad podejmowanymi planami i nie są od nikogo zależni. Z drugiej strony mówimy o inwestycji liczonej nierzadko w dziesiątkach tysięcy złotych – którą zdecydowanie łatwiej zrealizować korzystając z oferowanego wsparcia. Mamy do dyspozycji kilka ciekawych i uzupełniających się rozwiązań – wymienić warto, chociażby nisko oprocentowane kredyty, bezzwrotne dotacje czy programy regionalne.

To, na jakie dotacje możesz liczyć, w dużej mierze zależy od miejsca, w którym planujesz inwestycję – tj. na terenie, której gminy mieszkasz, czy planujesz taką inwestycję w domu prywatnym, czy może w obiekcie wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej. Sporo osób zniechęca się do dotacji z powodu dość skomplikowanej procedury, która wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów – jednak decydując się na współpracę z nami, nie musisz się obawiać, weźmiemy cały ciężar związany z formalnościami na siebie.

Fotowoltaika – dotacje na jakie można liczyć

Lista programów, na jakie mogą liczyć osoby zamierzające zainwestować w fotowoltaikę, jest naprawdę długa. Poniżej omawiamy najbardziej popularne z nich. Unia Europejska inwestuje znaczne środki w dziedzinę, jaką jest fotowoltaika – dotacje unijne stanowią ogromną część obecnych w Polsce programów wspierających inwestycje w OZE.

Fotowoltaika – dotacje dla osób fizycznych

Najnowszy program dofinansowań w naszym kraju to „Mój Prąd”. Szacuje się, że dzięki niemu sfinansowano około 8 procent instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Jest to program realizowany na terenie całego kraju, więc miejsce zamieszkania nie ma najmniejszego znaczenia. Kierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby (czyli również tzw. prosumentów), decydujących się na instalację o mocy do 10 kW. Aktualnie trwa drugi nabór, który zakończy się 18.12.2020 (lub wraz z wyczerpaniem funduszy). Ile można otrzymać w ramach programu? Nawet do 50% wartości inwestycji (maksymalnie 5000 złotych), co jest znacznym wsparciem, które pozwala wyraźnie skrócić okres amortyzacji instalacji fotowoltaicznej.

Kolejnym programem realizowanym na szczeblu krajowym jest „Czyste powietrze”. Kierowany jest on do posiadaczy domów jednorodzinnych lub osób dopiero realizujących budowę. Program jest znacznie bardziej rozciągnięty w czasie – zakończyć się ma dopiero w 2027 roku. Według nowych regulacji ogłoszonych w marcu tego roku będzie można uzyskać dofinansowanie do kwoty 5 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną (maksymalnie 50% kosztów instalacji). Program ten jest przeznaczony dla osób zarabiających do 100 tysięcy złotych. Właściciele nieruchomości planujący połączenie instalacji fotowoltaicznej z innymi, nowoczesnymi i ekologicznymi źródłami ciepła, a także termomodernizację mogą jednak liczyć na znacznie wyższe dofinansowania, będące wynikową przeprowadzanych modernizacji (np. do 37 tysięcy przy wymianie nieefektywnego źródła ciepła na ekologiczne połączone z instalacją fotowoltaiczną). Odnowiona wersja programu zakłada również uzyskanie dofinansowania na już rozpoczęte inwestycje. W odróżnieniu od „Mój Prąd” dofinansowanie ma charakter pożyczki, a nie dotacji, programy również nie łączą się ze sobą. Zaletą programu „Czyste Powietrze” jest możliwość skorzystania z dofinansowania nawet przy instalacjach większych niż 10 kW.

Od początku 2019 roku osoby fizyczne inwestujące w fotowoltaikę mają możliwość odliczenia kosztu paneli, falowników, podłączenia i robocizny od podstawy opodatkowania. Kwota odliczenia może wynieść do 53000 złotych i być odliczana nawet do 6 lat. W praktyce oznacza to możliwość uzyskania dodatkowej 17-procentowej zniżki na prowadzoną inwestycję.

Niezależnie od programów działających na szczeblu krajowym warto zapoznać się z warunkami oferowanymi w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W zależności od zamieszkiwanego regionu pozwalają one na uzyskanie nawet do 70% dotacji na inwestycję w OZE.

Fotowoltaika – dotacje dla firm

Wyżej opisane programy skierowane są do osób prywatnych, ewentualnie wspólnot mieszkaniowych. Również dla przedsiębiorstw jest dostępne dofinansowanie fotowoltaiki 2020 – głównie w ramach programu BOCIAN i PolSEFF2, jak również w ramach RPO, w zależności od władz lokalnych.

Program BOCIAN ma na celu przyczynienie się do redukcji emisji dwutlenku węgla – będzie trwał do 2023 i zakłada dofinansowanie instalacji OZE w przedziale 40 kW 1 MW. Dzięki uczestnictwu w programie BOCIAN podmioty nim objęte mogą liczyć na dofinansowanie w postaci atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki pokrywającej do 85% kosztów budowy instalacji. W ramach programu można uzyskać także finansowanie magazynów energii – o pojemności do 10-razy wyższej niż moc instalacji OZE.

Kolejny skierowany dla biznesu program ogłoszony jeszcze w 2014 roku nazywa się PolSEFF2. Zakłada on nie tylko wsparcie finansowe, ale również w zakresie doboru odpowiedniego modelu inwestycyjnego i dostęp do listy LEME (lista zakwalifikowanych materiałów i urządzeń). Inwestycje zakwalifikowane do programu i opłacone za pośrednictwem biorącego udział w programie banku mogą otrzymać premię inwestycyjną (10 lub 15% wartości kredytu) na sfinansowanie Kosztów Kwalifikowanych Programu.

Regionalne Programy Operacyjne zakładają szeroką pomoc zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw, które na obszarze ich obowiązywania decydują się na inwestycje w odnawialne źródła energii. W zależności od województwa bezzwrotne dotacje mogą sięgnąć od 45 do nawet 70% kosztów realizacji inwestycji.

Czy warto?

Opisaliśmy powyżej tylko niektóre z dostępnych rozwiązań pozwalających na otrzymanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Umiejętnie korzystając z oferowanych możliwości, można wyraźnie obniżyć końcowy koszt instalacji, co przekłada się na znacznie szybszy zwrot inwestycji. Jeśli czujesz się zagubiony w gąszczu przepisów i warunków koniecznych do spełnienia, nie obawiaj się – jako doświadczeni fachowcy z wieloletnim doświadczeniem w branży nie tylko pomożemy ci w wybraniu najlepszej oferty, ale również w spełnieniu wszystkich wymagań formalnych. Tobie zostanie tylko bezawaryjna eksploatacja i comiesięczne oszczędności!