Fotowoltaika jak działa?
24 września, 2022Fotowoltaika to wciąż w naszym kraju zagadnienie relatywnie nowe i niepoznane, choć trzeba przyznać, że na coraz większej liczbie dachów spotkać można panele fotowoltaiczne. Jak działają panele ? Czy jest to dobra inwestycja? Co jeszcze warto wiedzieć o tej technologii?
Fotowoltaika – jak działa?
Fotowoltaika jest procesem, w którego trakcie promieniowanie świetlne emitowane przez słońce jest przekształcane w energię elektryczną. Dzieje się tak, kiedy fotony (jednostki światła) padają na wbudowane w ogniwo fotowoltaiczne płytki krzemowe, co wybija elektrony z ich pozycji i zmusza je do ruchu – czyli przepływu prądu elektrycznego właśnie. Odpowiednio zaprojektowane złącze półprzewodnikowe pozwalają na połączenie przepływającego prądu z obiegiem elektrycznym w sieci, co skutkuje produkcją energii elektrycznej.
Otrzymuje się w ten sposób prąd stały, który musi przejść przez falownik (przekształcający go w prąd zmienny), by móc zasilać urządzenia w naszym domu. Właśnie te dwa elementy – ogniwo fotowoltaiczne i falownik (inwerter) są kluczowymi elementami każdej instalacji.
Co najważniejsze, produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne przebiega całkowicie automatycznie i bezobsługowo – bez produkowania dymu, hałasu ani innych szkodliwych związków. Dzięki temu montaż paneli fotowoltaicznych jest działaniem nie tylko ekologicznym (pomaga redukować ilość produkowanego dwutlenku węgla), ale również korzystnym dla naszego portfela – o czym szerzej piszemy poniżej.
Fotowoltaika – czy warto?
Zagadnienie, czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne, warto rozważyć z dwóch stron – ekonomicznej i ekologicznej.
Rozważając ekologiczny aspekt takiej inwestycji, nie sposób nie wspomnieć o naszej odpowiedzialności za świat, w jakim przyjdzie żyć naszym dzieciom. Niestety, wiele wskazuje na to, że zmiany klimatyczne, w znacznej mierze powodowane przez człowieka, nasilają się i już dzisiaj stają się powodem coraz liczniejszych anomalii i kataklizmów pogodowych. Działania rządów w jakimś stopniu przyczyniają się do redukcji emitowanego dwutlenku węgla, jednak by móc skutecznie walczyć z tym zagrożeniem, każdy z nas musi poczuć się odpowiedzialny i rozpocząć działania. Przestawienie się na energię odnawialną jest jednym z takich posunięć. Wśród nich to właśnie fotowoltaika wydaje się optymalnym rozwiązaniem – jest bezobsługowa, w niewielkim stopniu wpływają na nią warunki pogodowe, a raz wyprodukowane ogniwa fotowoltaiczne mogą produkować energię przez 20 czy 30 lat. Przyłączona do sieci elektrycznej, która działa jak magazyn energii jest również bardzo łatwa w obsłudze – 80 % niewykorzystanej energii oddanej do sieci można odebrać w ciągu kolejnych 12 miesięcy, co oprócz stabilności i wygody użytkowania jest także działaniem proekologicznym, odchodzi bowiem konieczność zakupu i wykorzystania akumulatorów, których produkcja wymaga sporo energii i cennych, trudnych do powtórnego wykorzystania surowców.
Rozważając z kolei ekonomiczny aspekt, warto wziąć pod uwagę, jakie są nasze skalkulowane roczne wydatki na opłaty za prąd. Dobrze dobrana instalacja pozwala zmniejszyć zobowiązania niemal do zera (pozostanie nam opłata stała „za przesył energii”, wynosząca kilkanaście złotych) i właśnie tę kwotę rocznie będziemy mogli oszczędzać. Analizując ceny energii elektrycznej z ostatnich 20 lat, można zauważyć tendencję wzrostową, która raczej nie ulegnie wyhamowaniu w najbliższym czasie, szczególnie mając na uwadze coraz ostrzejsze normy emisji CO. Przez cały okres eksploatacji panele fotowoltaiczne nie wymagają niemal żadnych prac – co około 5 zalecany jest kosztujący niewiele przegląd instalacji. A sama instalacja najczęściej objęta jest wieloletnią gwarancją, co gwarantuje beztroską eksploatację. Dodatkowo niemal wszystkie współcześnie produkowane panele słoneczne są tak skonstruowane, by bezproblemowo znosić typowe polskie warunki atmosferyczne, wliczając w to opady gradu, śnieg czy mróz.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Na rynku jest mnóstwo firm oferujących panele fotowoltaiczne wraz z montażem i nie rzadko można odnieść wrażenie, że licytują się między sobą, kto ma tańszy produkt. Niestety, uczciwie trzeba przyznać, że niska cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością i trwałością sprzedawanych rozwiązań. Wiele z oferowanych paneli to tanie modele importowane z Chin, które nie posiadają nawet odpowiednich certyfikatów, nie wspominając o wysokiej jakości wykonania. Jak zatem wybrać dobrze, szczególnie mając na uwadze, że mowa jest o inwestycji, która zwraca się statystycznie od 7 do 13 lat?
Warto stawiać na doświadczonych i długo obecnych na rynku dostawców. W ten sposób zmniejszamy ryzyko, że mamy do czynienia z „firmą krzak”, której celem jest jedynie sprzedanie i zainstalowanie jak największej ilości paneli, by następnie zakończyć działalność i zostawić klientów samych sobie.
Fotowoltaika – ile kosztuje?
Końcowy koszt instalacji fotowoltaicznej w największej mierze zależy od mocy kolektorów, przekładającej się na ilość produkowanej energii i jakości samego zestawu. Kupując najtańsze zestawy, nie mamy pewności, jak działają panele słoneczne, które otrzymamy. Z drugiej strony nie warto przepłacać i ich przewymiarowywać. Średnia cena dobrej jakości paneli fotowoltaicznych oscyluje w granicach 4000 złotych za każdy kilowat mocy. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego szacunkowe koszta instalacji zawierają się więc w widełkach między 20 a 40 tysięcy złotych – by dokładniej go obliczyć, warto swoje całoroczne zużycie energii skonsultować z ekspertami, którzy pomogą nam optymalnie dobrać rozmiar paneli, tak, by nie przepłacać, ani nie mieć zbyt słabej instalacji.
Podczas podejmowania decyzji o kupnie nie zawsze warto dążyć do obniżenia kosztów zakupu za wszelką cenę, mając na uwadze, że zazwyczaj planuje się ją jako inwestycję na okres 25 – 30 lat i materiały lepszej jakości naprawdę pozwolą na uniknięcie problemów z jej obsługą.
Jeśli chcą Państwo uzyskać rzetelną wycenę inwestycji oraz otrzymać gwarancję na wysokiej jakości usługę to prosimy o kontakt z naszym biurem.