Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w 2020 r

24 września, 2022 Wyłączono przez admin

Nie ulega wątpliwości, ze wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i rozwoju nowych technologii najbliższe lata będą należały do odnawialnych źródeł energii – fotowoltaiki, wiatraków czy pozyskiwaniu energii z biomasy. Jednak tym, co święci największe sukcesy, jest fotowoltaika, pozwalająca niemal każdemu zmienić się z odbiorcy energii w prosumenta, który może całkowicie zaspokajać swoje zapotrzebowanie na prąd przydomową produkcją. Jak działa fotowoltaika? Ile kosztuje? Czy jest to opłacalne?

Jak działa fotowoltaika?

Mówiąc o fotowoltaice mamy na myśli instalację pozwalającą pozyskiwać energię elektryczną ze słońca. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych połączonych z inwerterem i zabezpieczeniami chroniącymi przed przepięciami i wyładowaniami. Jak to możliwe, że słońce padające na panele produkuje energię?

W panelach zachodzi efekt fotowoltaiczny – na krzemowym półprzewodniku pod wpływem promieniowania słonecznego powstaje siła elektromotoryczna, czyli właśnie energia. Powstający w panelach prąd stały nie nadaje się do zasilania urządzeń znajdujących się w domu, więc konieczne jest jego przekształcenie w prąd zmienny – tym właśnie zajmuje się inwerter.

Najczęściej występującym problemem przy korzystaniu z energii produkowanej ze słońca jest jej magazynowanie. W zdecydowanej większości gospodarstw domowych korzysta się w elektrourządzeń wieczorami i nocą (np. do oświetlenia pomieszczeń, oglądania TV, korzystania z komputera, podgrzewania wody użytkowej) – czyli wtedy, kiedy przebywamy w domu, podczas gdy energia jest produkowana w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Sposobem na efektywniejsze wykorzystanie energii mogłyby być akumulatory, gdy nie ich wysoka cena i szybka utrata sprawności – co czyni takie przedsięwzięcie nieopłacalnym. Na szczęście w Polsce można w łatwy sposób stać się tzw. prosumentem, czyli osobą zarówno oddającą, jak i pobierającą energię elektryczną z sieci. W praktyce oznacza to możliwość oddawania nadwyżek energii pochodzących z OZE, których 80% (lub 70% w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kWp) można odebrać w ciągu następnych 12 miesięcy. Dzięki temu sieć elektryczna staje się dla nas akumulatorem, z którego możemy dowolnie korzystać, oddając w zamian 20% wyprodukowanej energii. Nie trzeba martwić się o zakup akumulatorów, ich konserwację czy zużycie. Energia wyprodukowana w lecie (gdy jest więcej słońca) może być wykorzystana zimą (gdy dłuższe wieczory wymuszają dłuższe korzystanie ze sztucznego oświetlenia). W dodatku po zgłoszeniu faktu posiadania takowej instalacji zakład energetyczny w ciągu 30 dni na swój koszt wymienia licznik na dwukierunkowy – czyli zliczający zarówno pobraną, jak i oddaną energię.

Opłacalność i koszt instalacji fotowoltaicznej

Czy fotowoltaika się opłaca? Takie pytanie zadaje sobie każda osoba zastanawiająca się nad inwestycją w tę formę OZE. Na jej opłacalność ma wpływ wiele czynników – forma finansowania (kredyt, czy środki własne), dotychczasowe zużycie energii (im więcej jej zużywamy, tym szybciej zazwyczaj następuje amortyzacja), położenie budynku (czy jest możliwość ustawienia paneli od strony południowej i wschodniej, wielkość i jakość instalacji, a także prawidłowego doboru jej rozmiaru (nie powinna być ani przewymiarowana, ani zbyt słaba). Warto również pamiętać, że koszt montażu instalacji paneli fotowoltaicznych stanowi znaczną część całości, dlatego również ten aspekt trzeba mieć na uwadze. Średnie ceny kompletnych instalacji gotowych do podłączenia oscylują od 4000 do nawet 6000 złotych za 1 kw.

W Polskich warunkach zazwyczaj przyjmuje się, że z każdego 1 kW mocy instalacji można uzyskać od 950 kWh do 1100 kWh energii elektrycznej rocznie. Zakładając koszt 1 kW na poziomie 60 groszy, daje to nam 570 do 660 złotych w postaci energii elektrycznej rocznie, o ile będziemy wykorzystywali ją na bieżące potrzeby. Zakładając bardziej realistyczny scenariusz, np. zużywanie połowy na bieżąco i oddawanie drugiej połowy do zakładu energetycznego celem późniejszego odbioru, musimy wyciągnąć 90% tej sumy – co finalnie daje nam 500 do niespełna 600 złotych rocznie z każdego kilowata mocy instalacji.

Już na tym etapie widać, jak wiele w kwestii opłacalności zależy od kosztu samej instalacji wraz z montażem. Przykładowo decydując się na ofertę możemy nabyć wysokiej jakości zestaw fotowoltaiczny gotowy do podłączenia za 4000 złotych za każdy kW mocy (cena końcowa oczywiście jest znana po dokładnym zapoznaniu się z inwestycją), co pozwala na zwrot w ciągu zaledwie 6 lat – przy założeniu, że nie skorzystamy z żadnych dopłat ani dotacji. Natomiast przy droższych rozwiązaniach ten czas może ulec wydłużeniu do nawet 10 lat. Warto więc dogłębnie przeanalizować ofertę instalatora.

W rzeczywistości jednak nie trzeba aż tyle czekać na zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. W ramach rządowego programu „Mój Prąd” można otrzymać dotację do nawet 50% kosztów wartości inwestycji (maksymalnie do 5000 złotych), co pozwala nawet o połowę skrócić oczekiwany czas zwrotu z inwestycji.

Jeśli chcesz przekonać się, jak szybko zwróci się w twoim przypadku instalacja fotowoltaiczna, kalkulator może ci pomóc dokonać dokładniejszych obliczeń, uwzględniających konkretne parametry twojego domu, zużycia energii, położenia i nasłonecznienia. W zdecydowanej większości przypadków czas potrzebny na zwrot z inwestycji to kilka lat, co czyni ją jedną z najbardziej opłacalnych form lokacji kapitału. Przez następne 20 – 30 lat instalacja pracuje wyłącznie dla nas, pozwalając cieszyć się darmową energią, a opłaty za prąd mogą zostać zredukowane wyłącznie do opłaty przesyłowej i administracyjnej – kilkunastu złotych miesięcznie. Tak, tak niewielkie opłaty za prąd są możliwe!

Fotowoltaika koszt 2020 – czy warto inwestować teraz?

Możesz zastanawiać się, czy w dobie spowolnienia gospodarczego warto inwestować w instalację fotowoltaiczną. To mądre i rozsądne pytanie – kiedy trudniej o dodatkowe pieniądze powinniśmy dobrze rozważać każdy wydatek. Zdecydowanie jednak fotowoltaika jest jednym z najlepszych sposobów na zainwestowanie środków. Dlaczego?

  1. Zapewnia stałe i przewidywalne zyski – w dobie, gdy zyski z lokat pożerane są przez inflację, a akcje przynoszą straty mamy możliwość zainwestować w rozwiązanie zapewniające przewidywalny i stabilny zwrot.
  2. Zabezpiecza przed zwyżkami cen energii w przyszłości. Polska nie należy do europejskich liderów w dziedzinie redukcji emisji CO2. Nasza energetyka mocno powiązana jest ze spalaniem kopalin, co w konsekwencji prowadzi do nieuchronnego wzrostu cen prądu, m.in. na skutek rosnących cen za prawa do emisji CO2 (tzw. Zielone certyfikaty).
  3. Pozwala produkować czystszą energię, dzięki czemu nasza planeta będzie lepszym miejscem dla naszych dzieci.
  4. Zabezpiecza dostawy prądu – jeśli do instalacji dokupimy zestaw akumulatorów, to zyskujemy dodatkowe zabezpieczenie, np. Na skutek awarii zakładu energetycznego lub sieci przesyłowych.
  5. Wciąż można nabyć instalację w okazyjnych cenach. W związku ze wzrostem wartości dolara względem złotego można spodziewać się przyszłych wzrostów cen instalacji, opartych przecież na importowanych podzespołach. Jednak zanim to nastąpi, możesz załapać się na aktualny, bardzo atrakcyjny cennik fotowoltaika  zabezpieczyć swoje środki.

Wszystkich zainteresowanych usługą montażu oraz zakupu instalacji fotowoltaicznej w atrakcyjnych cenach  zapraszamy do kontaktu.